"Fascinace barevností", časopis Le Cigare & Vin Style [IV/2006]

800ę600ęAura

Po vystudování střední uměleckoprůmyslové školy v Kamenickém Šenově pokračoval ve studiu na Pedagogické fakultě v oboru výtvarná výchova, ovšem po vojně ho příliš nelákala praxe pedagoga, a tak začal pracoval v ústeckém divadle, kde se zabýval veškerou jeho propagační grafikou. Po roce 1989 ještě v divadle nějaký čas zůstal, ale začal se plně věnovat užité grafice. Až do roku 2003 byl na volné noze, dokud částečně nezakotvil na Vyšší odborné škole obalové techniky ve Štětí, kde vyučuje obor Obalový a grafický design. Škola je mimochodem svým zaměřením a vybavením jedinečnou institucí v České republice. Životní pouť Vladimíra Polesného dokazuje jeho přesvědčení, že se pohybuje po spirále. Nepřekvapí tedy, což při pohledu na jeho fotografie málokdo tuší, že tímto oborem se vážně a plně začal zabývat velmi nedávno.

800ę600ęYellow

Fotografem se člověk nerodí...
Domnívám se, že člověk se nerodí ničím. Vše přinese život a mnohdy to přinese tak, že je člověk sám překvapen k čemu je předurčen. Přiznám se, že i když mě bavilo fotit i dříve, vážně se touto prací zabývám přibližně rok. Předtím jsem k designérské práci vždy potřeboval profesionálního fotografa, který fotil podle mých představ. Náhoda mě svedla dohromady s Petrem Larvou, o kterém jste psali v minulém čísle Le Cigare & Vin Style. Navrhoval jsem sklo pro zámecký pivovar v Chyši, které jsem nechával vzorovat do Kamenického Šenova. Při setkání jsme se domluvili na tom, že si zapůjčím a nafotím artefakty Ars Vitrarie od Petra Larvy. V ateliéru jsem si našel vlastní pohled na sklo, odeslal jsem snímky... a byli velmi spokojení. Od té doby spolupracujeme.

643ę600ę4th dimension

Následovala výstava v Senátu nazvaná Sklo plné života, v jejímž rámci jsem vystavoval i vlastní snímky skla. Velmi zkušení fotografové za mnou na výstavě chodili a oceňovali kvalitu, což mě velmi potěšilo. Posléze jsem se začal zabývat i focením dalších věcí a objektů. Charakterizoval bych to jako pohled trochu jinýma očima do makrosvěta, pohled na svět přes různě barevnou kompozici. Vše totiž již bylo jednou vyfoceno a každý do fotografie vnáší kousek něčeho jiného. Ať jde o makrosvět, krajinu či řekněme architekturu, vždy se snažím najít zvláštní pohled.

800ę600ęIQ 365

Necháváte se inspirovat jinými fotografy?
Nikdy jsem do hloubky nestudoval, jak jiní fotí. Spolupracoval jsem dlouhodobě s kamarádem Petrem Berounským z Ústí nad Labem, díky čemuž jsem nahlédl „pod pokličku“ fotografie, ale cílevědomě – buď pro inspiraci, nebo naopak, abych nešel stejnou cestou – nestuduji, jak fotí jiní autoři. Spoléhám na to, že si v hledáčku najdu svůj pohled, svoji vlastní kompozici. Samozřejmě znám například Josefa Sudka, což jistě patří k základnímu fotografickému vzdělání, ale když si jeho fotografie prohlížím, beru si vzor z toho, jakým způsobme hledal náladu. Snažím se podobně jako on hledat poezii v běžných věcech, což právě Sudek uměl. Jedním z jeho témat bylo i zachycení okamžiku, který přichází pouze jednou za určité časové období. To považuji i za jedno z vlastních témat. Velmi markantní je v případě focení krajiny, kdy jdete jednou „okolo“ a nastane ten pravý okamžik – když se vracíte, již je pryč. Ale bývá to i naopak – jedete jedním směrem a ničeho si nevšimnete. A teprve při zpáteční cestě náhle na stejném místě spatříte úžasnou barevnost.

800ę381ęVasarely

Přinejmenším zpočátku bývá více nepovedených snímků než povedených...
Neděje se mi , že bych například z padesáti fotek vybral jednu. Je pravda, že z deseti alespoň jednu vybrat mohu. Nejde snad o technickou stránku věci, protože dnešní fotoaparáty jsou opravdu na výši, ale spíše o to, že mám určitou představu, jak má obrázek vypadat, ovšem skutečnost může být jiná. Potom jde buď o odpad, nebo naopak vznikne úplně jiná věc, které jsem původně ani nechtěl docílit.

558ę600ęImprese
800ę569ęTwo spirals

Základem Vašich fotografií je pohled přes trochu jinou barevnost. Nepokoušel jste se nikdy o černobílou fotografii?
Dělám výhradně barevné fotografie, protože si myslím, že svět není černobílý. Barva je přeci jen natolik podmanivá a má tolik nuancí, že budu-li fotit řekněme, tři na sobě ležící kameny, barevnost bude tak různorodá v každé denní době, že o ní nechci fotografii ochudit. Snažím se totiž vždy nalézt barvy, které člověk vnímá podprahově. Teprve na fotce si pak všimne, že ona věc může být úplně jinak barevná, než si vždy myslel. Lidé považují své obecné dojmy jako samozřejmost a jsou překvapeni, když zjistí, že barevnost určitého kamene nebo brouka je jiná, než se domnívali. Když se zeptáte, jakou barvu má cihla, každý vám řekne jednu určitou barvu. Ona však obyčejná cihla může mít sto různých barev. Záleží na tom jaká cihla, v kterou denní dobu, co se v ní odráží a tak dále. O barvu se rozhodně nechci ochudit. V tomto směru jsem možná ovlivněn již ze střední školy, kde jsem vystudoval malování skla, přičemž jsme pracovali s barvou, barevnými průhledy, odrazy a podobně. Barva mě tedy provází stále. Teprve užitá grafika mě naučila pracovat s černou a bílou, protože vytváříte-li například byť i barevné logo, základem je vždy černobílá verze. Barvu však nechci z pohledu na svět vyloučit, naopak se ji snažím zdůraznit a ukázat divákovi, že barva je obsažena i v případě, kdy si ji pořádně nevšiml.

800ę600ęLinie

Zdá se, že se zaměřujete na fotografie objektů a neživé přírody...
Jak jsem se již zmínil, hlavní roli hraje makrosvět, a to i živý, například brouci či motýli, u nichž opět hledám barevnost. Především pak různé struktury, zajímavé kompozice architektury a krajiny. Na jeden kalendář jsem nafotil seriál o vývoji dlažby – od kamenné až po keramickou, s určitým příběhem. Nepoužívám ani nejrůznější filtry, snažím se zachytiti přirozené světlo. Navíc nechci, aby se musel obrázek příliš retušovat či upravovat. Jde prostě o to, co můžete vidět a mnohdy ani nevíte, že to vidíte.

Mgr. Vladimír Polesný

450ę600ęRed Angel
450ę600ęIron II
527ę600ęTouches


Výstavy týkající se fotografií:
2006 Mnichov – Handwerkemesse
Galerie Doxa – Český Krumlov – Šenovské sklo
Valdštejnský palác Praha – Sklo

Studijní pobyty
2004 Amsterdam
2006 Milán
Narozen 11. 2. 1958 ve znamení Vodnáře
Má rád prostor, barvy a svobodu (i tu tvůrčí)
Text: Tomáš Tulinger
Foto: Vladimír Polesný